Zde uvádíme jedno z našich doporučení týkající se výživy a výživových doplňků
Když se mě svěřenci ptají na to, jaké doplňky mají užívat (Filip Rata) odpovídám:
- V první řadě a v prvních týdnech tréninku (4-12 týdnů) je třeba zvládnout optimální hospodaření se třemi základními makroživinami (Bílkoviny, sacharidy a tuky), které zahrnuje i příjem vlákniny. A to včetně toho, že není ideální absolvovat trénink po celém dni nejedení a podobně. Zejména na začátcích pak hrozí hypoglykemie v podobě nevolnosti či bolesti hlavy.
Makroživiny v kostce:
- Bílkoviny (stavební materiál, součást enzymů, …), Neukládá se. Nelze se dlouhodobě předzásobit.
- Sacharidy (zdroj energie – pro pohyb funkci orgánů a to včetně mozku), Ukládá se do svalů a do jater. Plus se vyskytuje v krevním řečišti pro jeho potřebnou distribuci do cílových oblastí.
- Tuky (zdroj energie a funkční složka – katalyzátor pro vitaminy D, E, K a A, součást hormonů, součást buněčných membrán atd.) … Tuky jsou pro tělo důležité.), ukládá se v podkoží a oblasti břišních orgánů. Pasivní výskyt tuků v cévách je pro zdraví nepříznivé. kornatění cév atd.
- Dále je vhodné věnovat pozornost přísunu (tj. množství a kvalitě zdrojů) mikroživin (vitamíny, minerály, …)
- Suplementy májí primární určení sloužit jakožto výživový doplněk, případně jako možný jakýsi krátkodobý/nouzový zdroj živin. (Vysvětlím: v některých obdobích jsem cca měsíc z důvodu pracovního vytížení, ale současně za stálého nepřerušeného tréninkového procesu, konzumoval pouze proteinové koktejly apod.. Opravdu téměř žádné skutečné jídlo. Možná měsíc a půl. Fungoval jsem perfektně. … Ale když jsem se opět navrátil ke skutečným potravinám,… tak jsem se z toho doslova posr.l. Tělo si absolutně odvyklo pracovat s přirozenou tráveninou. Pevná strava a její přirozený základ, to je to na co je naše tělo nastavené. Veškeré trávicí procesy spadají do dílčích procesů a s tím je vše provázané. V případě nadstandartních nároků na fungování, ať už ve sportu nebo v životě se mohou stát suplementy nedílnou součástí života, a i tak je k nim třeba přistupovat. Užívání suplementů by mělo být vždy důvodné. Nikoliv jen nahodilé. Po suplementech bych sahal teprve, až trénink dostane pevný řád a tělo bude mít jasné signály o tom, že je vhodné něco “přidoplnit”. Suplementace bez vzniklé poptávky ze strany těla, může být zbytečnou ztrátou peněz a navíc nenaplnění očekávání. Tělo musí mít důvod něco požadovat. Bylo by to jako přežírat se jídlem bez adekvátního výdeje energie. Jinak by vlastně docházelo k zanášení těla, což ani ze zdravotního hlediska není vhodné.
Jedním z významných faktorů zvyšující potřebu na zkvalitnění stravy jsou: Zvýšená zátěž, věk, poúrazové období či přítomnost jiných zdravotních komplikací.
Mezi základní doplňky (suplementy) výživy patří:
- Proteinové koktejly (Námi vyzkoušené a osvědčené značky: My protein, Syntrax, Reflex, Weider – ten řeší primárně příjem bílkovin (jedna z makroživin). Každá bílkovina je tvořena určitým spektrem aminokyselin. Bílkoviny (proteiny) lze štěpit na aminokyseliny, Tuky na mastné kyseliny (nasycené a nenasycené, přírodní rostlinné) a sacharidy (karbohydráty – uhlohydráty) na cukry (složené a jednoduché). Vláknina je druh sacharidu.
Při zvýšené náročnosti v důsledku intenzivní zátěže lze doporučit dodatečnou přisuplementaci:
- BCAA = esenciální větvené aminokyseliny. Bílkoviny jsou tvořeny jednotlivými aminokyselinami. A tyto tři valin, leucin a isoleucin se primárně podílejí na regeneraci svalů a jejich ochraně. V praxi snižuji potréninkovou únavu svalů – lze brát i preventivně. Někdy bývá jejich obsah zvýšen již v některých proteinových nápojích.
- a GLUTAMIN je aminokyselina, která je z více jak poloviny tvoří svalovinu. Proto je její význam tak vysoký. Opět pomáhá regeneraci, podporuje imunitu a osobně jeho účinky nejvíce pociťuji, když vnímám svalovou únavu podobnou chřipce.
Na regeneraci a imunitu má podíl i příjem tuku, tj. makroživiny jejíž příjem je vhodný zejména ve formě rybího oleje. Osobně máme velmi dobré zkušenosti se značkou ZINZINO, která společně se svými produkty poskytuje i možnost průběžného monitoringu (krevní testy). Mohu doporučit. Osobně jsem několikrát nezávisle prověřoval.
Dále se můžeme dostat k doplňkům, které mají na starost příjem mikroživin. Při zvýšené zátěži, ať už fyzické nebo psychické je vhodné věnovat pozornost zejména vitamínům B, C a D. A minerálům HOŘČÍK, VÁPNÍK a ŽELEZO.
Mezi dalšími speciálními doplňky výživy doporučujeme kloubní výživu. Zde se mi nejvíce osvědčil ANIMAL FLEX a GELOREN HA.
V případě jakýchkoliv dotazů či poznámek se nebojte mě kontaktovat přímo na mob: 604 500 005 (sms) anebo na email: rata.filip@gmail.com
Tento text je jen jakýsi souhrn odpovědí na nejčastější otázky, které dostávám.
Apropo zmínil jsem zde slovo regenerace. … Spánek. Zní to triviálně, ale spánek je nenahraditelná komponenta pro dosažení kvalitní regenerace. V “tabletách” ho dlouhodobě nahradit nelze. Plus i vypadnutí na vzduch, do přírody (do “zeleně”), to je další element, který může přispět ke snížení stresu, tlaku u apod.. Že si někdo stres nepřipouští, tak to neznamená, že stresu není dlouhodobě vystaven. Často se s tím setkáváme, když člověk je vystaven stresu dlouhodobě, že si nakonec onen stres, kterému je dlouhodobě vystaven, že už si ho vlastně už ani neuvědomuje. Bere to jako přirozenou součást života. Toto a spousta dalších jsou to často zmiňované elementy, které nahradit je nelze a proto je potřeba jim věnovat patřičnou pozornost a prostor. Tento poslední odstavec byl velmi zrychlený výstřel. V budoucnu ho na našich stránkách rozeberu více a podrobněji. 🙂
Mgr. Filip Rata, DiS.